'

Strona główna


Piątek, 25 Kwietnia

Przypływy

Lublin 25.04.2025, g. 17:00
od 18.00 pln
Film
Jia Zhangke powrócił do Cannes w olimpijskiej formie. Chiński mistrz zrywa z klasyczną fabułą i proponuje zjawiskowy kolaż piosenek, dźwięków i pejzaży, który odzwierciedla transformację kraju na przestrzeni ostatnich 21 lat. Centralne miejsce zajmuje w nim wątek burzliwej relacji Qiaoqiao (muza reżysera Zhao Tao) i Bina (Zhubin Li), pary, którą dzielą priorytety, ekonomia i odległości. Twórcę interesują tyleż zagubione i niespełnione jednostki, co wielkie procesy społeczno-ekonomiczne zmieniające bezpowrotnie Państwo Środka. Jia Zhangke zaczyna swoją podróż w 2001 roku w prowincji Shanxi, gdzie się urodził i kręcił pierwsze filmy (m.in. słynnego Kieszonkowca i Peron), następnie zmierza ku Tamie Trzech Przełomów ukazanej w Martwej naturze, a kończy powrotem na ośnieżoną północ. Żongluje nawiązaniami do własnej twórczości, otwarcie wchodzi z nią w dialog i kolejny raz daje upust swojej fascynacji muzyką popularną. W niewielkim stopniu bazuje na dialogach, inscenizując upływ czasu i skutki modernizacji subtelniejszymi środkami. Dzięki dwóm operatorom, Yu Lik-waiowi i Éricowi Gautierowi, dzieło zyskuje dodatkowe walory estetyczne: różne rodzaje i faktury zdjęć symbolizują też przemianę samego medium. Przypływy stają się więc erudycyjnym, metafilmowym esejem.

Komedia Judyty

Lublin 25.04.2025, g. 19:00
od 40.00 pln
Teatr
Zamknięta w limbo Judyta czeka na wyrok. Osaczyły ją książki, obrazy, płyty i filmy. Opowiadają kolejne wersje tej samej historii, którą jej odebrano. Od tysiącleci próbuje znaleźć wyjście. Bóg milczy. Za to media pracują niestrudzenie. Sztuczna inteligencja generuje wciąż nowe malowidła autorstwa dawno zmarłych mistrzów. Oni sami nic już nie stworzą, zapewne męczą ich w sąsiednich celach. Ale to tylko przypuszczenie, bo przez grube ściany nic nie słychać. Dźwięk dzwonka oznajmia początek kolejnej rundy niekończącego talk show. Ucięta głowa Holofernesa ma własną opowieść, ale może tym razem jest to kreowana przez Judytę część jej herstorii, którą próbuje oczyścić z cudzych wyobrażeń, sądów, dźwięków, sztuk i obrazów. Dawniej za pośmiertne życie duszy ludzie modlili się i zapalali świece. Dzisiaj zastąpiły je emotikony. Wszystko w Twoich rękach.

Herstoria Judyty staje się uniwersalną przypowieścią o zderzeniu losów człowieka z nieubłaganym walcem historii, o konflikcie szczęścia osobistego z obowiązkiem publicznym. Spektakl stawia wiele niewygodnych pytań, porusza problem patriotyzmu, terroryzmu, natury tyranii i sposobów walki z nią. Czy jedna osoba, jedna kobieta może uratować kraj przed tyranem i agresorem? W którym momencie opór wobec przemocy zamienia się w przemoc, a fanatyczna wiara w terroryzm?

Spektakl Komedia Judyty to kolejna współpraca polskiej ekipy realizatorów neTTheatre - Teatru w Sieci Powiązań z białoruskimi aktorami niezależnego zespołu Kupałaucy we współczesnym kontekście politycznym i kulturowym nabiera cech manifestu programowego, by wybrzmieć jako artystyczny protest przeciwko przemocy, w obronie wszelkich ciemiężonych narodowych tożsamości i prawa każdego narodu do własnego losu, do własnej tożsamości religijnej i kulturowej.

Premiera miała miejsce 23.06.2023r.

Spektakl na motywach sztuki Sarhieja Kawalowa.
Przekład tekstów: Małgorzata Buchalik, Natalia Rusiecka, Vasil Siomucha, Franciszak Skaryna; Scenariusz, reżyseria i muzyka: Paweł Passini; Scenografia, kostiumy i projekcje: Aleksandra Konarska; Choreografia: Anna Puzio; Muzyka na żywo: Paweł Passini, Marcin Sudziński (Złodzieje Miodu); Produkcja: Irina Lappo (Ośrodek Kultury Białoruskiej „Doświed”)/Centrum Kultury w Lublinie
Występują aktorzy niezależnej grupy Kupałaucy:
Zoja Biełachvościk - JUDYTA
Valancina Harcujeva - SŁUŻĄCA ANDŻELA
Alaksandr Harcujeu - GŁOWA HOLOFERNESA
Alaksandr Kaziełło - BAGOAS

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego podchodzących z Funduszu Promocji Kultury.

DODATKOWE WAŻNE INFORMACJE:

Spektakl w języku białoruskim z polskimi napisami.
W spektaklu używane są elementy światła stroboskopowego. Spektakl dozwolony od lat 15.

Symfonia o umieraniu

Lublin 25.04.2025, g. 19:15
od 18.00 pln
Film
Autobiograficzny film niemieckiego reżysera Matthiasa Glasnera to przejmująca opowieść o rodzinie w kryzysie. Nagrodzona Srebrnym Niedźwiedziem za najlepszy scenariusz produkcja jest zarazem absurdalnie zabawna, śmiertelnie poważna, czuła i brutalna. Glasner udowadnia, że o tych najtrudniejszych sprawach można mówić w zaskakujący sposób.

W centrum tej opowieści jest rodzina, która już dawno zapomniała o łączących ją więzach. Dopiero widmo śmierci staje się czymś, co potrafi dać namiastkę bliskości i doprowadzić do ponownego spotkania schorowanych rodziców oraz dorosłych, prowadzących burzliwe życie dzieci.

Kiedy cierpiący na demencję Gerd trafia do domu opieki, jego żona Lissy zostaje sama. Odpowiedzialność za losy starzejących się rodziców spada na ich syna Toma, cenionego dyrygenta przed czterdziestką, którego życie, zarówno zawodowe, jak i osobiste, przypomina jeden wielki chaos. Podobnie zresztą jak jego siostry Ellen, mającej wyraźną słabość do alkoholu oraz żonatych mężczyzn.

Bohaterowie muszą jednak pamiętać, że ucieczka przed odpowiedzialnością, podobnie jak wszystko inne w życiu, ma swoją cenę... Ta historia jest jak najlepsza rodzinna sesja terapeutyczna.

„Dobry Potańc” z Dobrze Dobraną Kapelą i gośćmi – Kapela Bornego i Dobra Nasza

Lublin 25.04.2025, g. 20:00
od 25.00 pln
Muzyka +1
Dobrze Dobrana Kapela to rodzaj projektu, niemal performansu, który "rodzi się" za każdym razem na nowo. „Dobry potańc” ma charakter jamu taneczno-muzycznego, do którego mogą dołączyć się inni muzycy znający ludową lub miejską nutę.

Wraz z wielkanocnym króliczkiem i wiosennym kogutkiem, śpiewem ptaków i pierwszymi kwiatami chcemy zaprosić wszystkich na pierwszą wiosenną potańcówkę wiejsko-miejską.

A ponieważ niektórym już wiosna w sercach gra, będzie wiosennie, radośnie, ale i lirycznie, dziarsko, z przytupem, ale i nostalgicznie.
Gościnne piwnice CK rozszerzają swoje podwoje oraz repertuar. Nie zabraknie tradycyjnych roztoczańskich poleczek, oberków, podróżniaków, jednak dołączą do nich tanga, foxtroty, walce, slowfoxy, czyli... piosenki rodem z okresu międzywojennego. Potańcówkę poprzedzi jak zawsze krótka rozgrzewka i wprowadzenie.

Gośćmi Dobrze Dobranej Kapeli będą tym razem:

Kapela Bornego
Kapela Bornego wykonuje muzykę z okolic Roztocza Zachodniego, która była grana na dawnych weselach wiejskich. W składzie instrumentów pojawią się skrzypce, suka, basy dłubane i bęben obręczowy.

Muzykę zaczerpnęli bezpośrednio od mistrzów skrzypcowych i sukowych, m.in. od Stanisława Głaza, Bronisława Bidy i Zbigniewa Butryna. Wzorują się na ich repertuarze pochodzącym z bogatej tradycji kapel skrzypcowych i orkiestr dętych
Jak sami mówią, to nie oni wybrali tę muzykę – to ona wybrała ich. I tej muzyce pozostają wierni od ponad 10 lat, nie poddając się popularnym modom i pokusom.

Skład:
Mateusz Borny – suka
Anna Lipińska-Borny – skrzypce
Piotr Deptuła – skrzypce
Robert Miedziocha – basy dłubane
Bartosz Gajdzik – bęben obręczowy

Dobra Nasza
Tchnie młodością i świeżością choć sięga po „stare” piosenki. Potrafi ukołysać, ale i rozbawić. Ich miłością jest muzyka pierwszej połowy XX wieku. Skoczne poleczki, zawadiackie walczyki, ale też romantyczne tanga. Dobra Nasza powstała w wyniku spotkania muzyków młodego i średniego pokolenia, a ich aranże to połączenie świeżości młodości i wirtuozerii doświadczenia. Zabrzmią pieśni z repertuaru Toli Mankiewiczówny, Chóru Dana, Mieczysława Foga, Andrzeja Boguckiego i innych.

Zespół tworzą:
Dobrosława Ziółek – śpiew (i nie tylko)
Jaśmina Różycka – kontrabas
Mariusz Wołkowicz – gitara, mandolina, śpiew
Zobacz kolejny miesiąc
Piątek, 25 Kwietnia

Przypływy

Lublin 25.04.2025, g. 17:00
Film

Komedia Judyty

Lublin 25.04.2025, g. 19:00
Teatr

Symfonia o umieraniu

Lublin 25.04.2025, g. 19:15
Film
Zobacz kolejny miesiąc
Przejdź do treści